آیا ادرار نوزادان پاک است یا نجس؟

آیا ادرار نوزاد شیر‌خوار نجس نیست؟ یکی از حساسیت‌ های خانواده‌ های مذهبی طهارت منزل و وسایل زندگی می‌باشد. هنگامی‌ که خانواده‌ ای دارای فرزند می‌شوند حساسیتشان بر روی این مسأله بیشتر می‌شود.

آیا ادرار پسر یا دختر شیرخوار نجس است

ادرار نوزاد نجس است لیکن اگر نوزاد پسر شیرخوار باشد و هنوز غذاخور نشده باشد، ادرار کند، اگر یک مرتبه آب قلیل روی چیزی که پسر نوزاد روی آن ادرار کرده است، ریخته شود و آب به تمام جاهای نجس آن برسد، پاک است. برای اطلاعات بیشتر با دلگرم همراه شوید .

حکم نجاست ادرار نوزاد چیست ؟

آیات عظام امامان ،خامنه ای، نوری، تبریزی :

اگر چیزى به بول پسر شیر خوارى که دو سال آن تمام نشده و غذا خور نشده بخورد و آلوده شود، نجس است و چنانچه یک مرتبه آب روى آن بریزند که به تمام جاهاى نجس آن برسد پاک مى‌شود ولى احتیاط مستحبّ آن است که یک مرتبۀ دیگر هم آب روى آن بریزند و در لباس و فرش و مانند اینها فشار لازم نیست.

استفتائات آیت الله مکارم شیرازی :

آیا ادرار نوزاد تا زمان شیرخوارگی برای مادر طاهر است و مادر می تواند با بدن و لباسی که از ادرار نوزادش خیس شده نماز بخواند؟

پاسخ : نجس است و باید آن را تطهیر کند.

نحوه طهارت شیئی که با بول نوزاد نجس شده [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر چیزی با بول نوزادی نجس شود آیا در فرایند تطهیر، فشار لازم است؟
پاسخ : هرگاه چیزى با بول پسر یا دختر شیر خوارى که غذا خور نشده نجس گردد، چنانچه یک مرتبه آب (قلیل) روى آن بریزند پاک میشود و در لباس و فرش و مانند آن فشار لازم نیست، ولى احتیاط مستحب آن است که دومرتبه آب بریزند.

آیا غساله آن نجس است و جمع کردن آن لازم است؟

پاسخ : غساله آن پاک است؛ فشردن و جمع غساله لازم نیست هر چند بهتر است انجام شود .

شیر خشک و صدق غذا خور شدن [روش تطهیر با آب ]

پرسش : نسبت به تطهیر راحت تر بول شیر خوار : غذا خور شدن پسر بچه شیرخوار، با خوردن شیرخشک هم صدق می کند؟
پاسخ : شیر خشک هم در حکم غذا خوردن است.

مطابق نظر آیت الله سیستانی:

۱ – اگر شیئی به ادرار پسر یا دختر شیرخواری که غذا خور نشده، نجس شود، چنانچه یک مرتبه آب – هرچند کم – روی آن بریزند که به تمام جاهای نجس آن برسد و نجاست داخل آب از بین رفته حساب شود، پاک می‌‌شود ولی احتیاط مستحب آن است که یک مرتبه دیگر هم آب روی آن بریزند و در لباس و فرش و مانند اینها، فشار دادن لازم نیست.

۲ – اگر شیئی که ظرف نیست به غیر ادرار نجس شود (مثل خون، مدفوع و منی) چنانچه با برطرف کردن نجاست، یک مرتبه آب قلیل روی آن بریزند و از آن جدا شود، پاک می‌گردد ولی لباس و مانند آن را (بنابر فتوای احتیاط) باید فشار دهند تا غساله آن بیرون آید.

و اما نظر آیت الله صافی:

اگر چیزى به بول پسر شیر خوارى که دو سال آن تمام نشده و غذا خور نشده (و شیر خوک و شیر زن کافره نخورده) آلوده شود، نجس است و چنانچه یک مرتبه آب روى آن بریزند که به تمام جاهاى نجس آن برسد پاک مى‌شود ولى احتیاط مستحبّ آن است که یک مرتبۀ دیگر هم آب روى آن بریزند و در لباس و فرش و مانند اینها فشار لازم نیست.

فتوای مرحوم آیت الله بهجت:

اگر چیزى به بول پسر شیر خوارى که غذا خور نشده (و شیر خوک نخورده) آلوده شود، نجس است و چنانچه یک مرتبه آب روى آن بریزند که به تمام جاهاى نجس آن برسد پاک مى‌شود و شستن و فشار دادن آن لازم نیست و بنابر احتیاط باید شیر کافر و شیر نجس و شیر غیر پسر نیز نخورده باشد و أحوط این است که به وسیلۀ آب ریختن خود بول از بین برود یا این که قبلًا خشک شده باشد.

منبع:دلگرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + پانزده =