اهمیت سبزی تره

 اهمیت سبزی تره

🔷 بهترین سبزیجات تره است و فوائد زیادی دارد و در ترکیب داروهای اساسی در طب اسلامی آمده است.

🔹مقدار زیادی از قرص خون که در درمان کم خونی بسیار بسیار موثر است همان مرکب شش از مرکبات اسلامی است را تره و آب تره تشکیل داده است.

🔷از روایت مربوط به داروی « قرص خون » و مجموع روایات استفاده می‌شود تره برای بواسیر و «ارواح البواسیر» مناسب است.

🔹افرادی که مشکل بواسیر دارند زیاد تره بخورند.

🔷تره به طور کلی برای خونریزی مناسب است و معلوم می‌شود سبب انعقادخون و سبب افزایش #پلاکت_خون می‌شود و جلوی انواع #خونریزی مانند خونریزی از ناحیه‌ی طحال و بواسیر و خونریزی ناحیه های زنانه را می‌گیرد.

🔹تره #آهن طبیعی بدن را زیاد می‌کند و جایگزین بسیار مناسب وکاملی برای قرص آهن شیمیایی غیر طبیعی است.

 اهمیت سبزی تره

✅در روایت آمده است:

سُئِلَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (ع) عَنِ الْکُرَّاثِ فَقَالَ کُلْهُ فَإِنَّ فِیهِ أَرْبَعَ خِصَالٍ یُطَیِّبُ النَّکْهَهَ وَ یَطْرُدُ الرِّیَاحَ وَ یَقْطَعُ‌ الْبَوَاسِیرَ وَ هُوَ أَمَانٌ مِنَ الْجُذَامِ لِمَنْ أَدْمَنَ عَلَیْهِ.[۱]

یعنی … تره بادها را از بدن خارج می‌کند و بواسیر را قطع می‌کند

ظاهر این روایت این است که تره خونریزی بواسیر را قطع می‌کند،و از اطلاق این روایت استفاده می‌شود که تره می‌تواند درمان دو نوع بواسیر نر و ماده باشد.

🔷 تره دهان را خوشبو می‌کند، البته #تره به طور موقت دهان را بدبو می‌کند ولی چون خاصیت میکروب کشی دارد، میکروب های دهان را از بین می‌برد و باعث درمان بدبویی دهان می‌شود

در روایات علت بدبویی دهان بلغم معرفی شده است و تره #بلغم را کم می‌کند یا از بین می‌برد. بنابراین تره سبب عفونت و بدبویی دهان که همان بلغم باشد را از بین می‌برد و بیشترین عامل عفونت ها نیز «بلغم» است.

بنابراین تره التهابات دهان و لثه را برطرف می‌کند و اگر التهاب برطرف شود،‌ منجر به برطرف شدن بدبویی دهان می‌شود زیرا بدبویی ممکن است از التهاب لثه باشد.

🔹تره برای جذام خوب است و از جذام پیشگیری می‌کند

✅در روایت آمده است:

سُئِلَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الْکُرَّاثِ فَقَالَ کُلْهُ‌ فَإِنَ‌ فِیهِ‌ أَرْبَعَ خِصَالٍ یُطَیِّبُ النَّکْهَهَ وَ یَطْرُدُ الرِّیَاحَ وَ یَقْمَعُ الْبَوَاسِیرَ وَ هُوَ أَمَانٌ مِنَ الْجُذَامِ لِمَنْ أَدْمَنَهُ‌.[۲]

یعنی از امام صادق(ع) در مورد تره سوال شد فرمود تره بخور زیرا چهار خصلت دارد: دهان را خوشبو می‌کند و باد را طرد می‌کند و بواسیر را قطع می‌کند و تره امان از جذام است برای کسی که تره دائما بخورد.

[۱] الکافی، کلینی، ج۶، ص۳۶۵، ط اسلامیه.

[۲] المحاسن، برقی، ج۲، ص۵۱۰

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یک =