با خواص شگفت انگیز گل گاو زبان آشنا شوید

آقای دانا:گل گاوزبان را به عربی لسان الثور می نامند و آن گل یک گیاه علفی است به طول ۴۰ تا ۷۰ سانتی متر .این گیاه در زمین‌های مزارع ،باغات و گاهی زمین های بایر می روید و منشاء اولیه آن گویا دمشق بوده و از آنجا به نقاط دیگر دنیا برده شده است .از تجزیه شیمیایی گل گاوزبان مهمترین ماده ای که به دست آورده اند نیترات دو پتاس می باشد و بیشتر خواص درمانی آن را مربوط به این ماده می‌دانند.

 

خواص شگفت انگیز گل گاو زبان

 

اثر شفا بخش گل گاوزبان

۱-یک گل گاوزبان با طبیعت گرم دارای اثر نشاط آور ،مقوی عمومی، نیکو کننده رخسار می باشد.

۲-در نرله های دستگاه تنفسی، خفقان و تنگی نفس ،سرفه، خشونت سینه در هنگام  گریپ به عنوان عرق آور و آرامبخش مفید است برای این منظور ممکن است برای هر استکان آبجوش مقدار یک قاشق چای خوری گل گاوزبان در قوری ریخته دم کنند و حاصل آن را پس از صاف کردن صبح و ظهر و شب هر دفعه یک استکان میل نمایند در موارد لزوم ممکن است گل گاوزبان را با گیاهان دارویی دیگر مانند بابونه، سنبل الطیب ،شقایق و غیر مخلوط نموده به کار برند.

۳-در معالجه تپهای دانه ای  مانند سرخک و مخملک، آبله مرغان  مصرف دم کرده فق اثر شفا بخش دارد.

۴-در بیماری های کلیه خصوصا ورم کلیه که همراه با خیز عمومی بدن می باشد مصرف دم کرده مذکور در بالا به تنهایی یا همراه با گیاه مدر دیگر مفید است.

۵-برای دفع سنگ مثانه مصرف دم کرده گل گاوزبان مفید است .

۶-برای درمان یرقان (زردی) و تقویت حرارت غریزی (ازدیاد متابولیسم بازال) مصرف دم کرده گل گاوزبان مفید است .

۷-جهت امراض سوداوی( آلرژیک ) ، منژیت، جنون و مالیخولیا خوردن دم کرده گل گاوزبان اثر شفا بخش دارد زیرا مفرح، نشاط آور و آرام بخش می باشد .

۸-برای درمان جوش های دهان ر،فع حرارت دهان و سستی دندان مفید است برای این منظور باید برگ گیاه گاوزبان و یا گل گاوزبان را سوزانده و حاصل آن را به صورت گرد در دهان نگه دارند و در محل جوش ها بپاشند.

عرق  گاوزبان

عرق گاوزبان که در بازار تجارت تهیه و به فروش می‌رسد طبیعت گرم دارد و از نظر خواص درمانی مشابه گل گاوزبان است اما اثرات  آن ضعیف تر می باشد. طریقه مصرف عرق گاوزبان این است که دو استکان آن را در یک لیوان ریخته مابقی را از آب پر نموده پس از شیرین کردن می‌نوشند این نوشابه را ممکن است سرد یا  گرم نموده مصرف نمایند.

http://aghayedana.ir/wp-content/uploads/2019/04/Echium_amoenum_plant.png

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + ده =