ضمیر خودآگاه و نا خودآگاه (موفقیت جلسه هشتم)

توانایی های مغز ضمیر خودآگاه و نا خودآگاه

در این جلسه می خواهیم پیرامون مغز و ذهنمان صحبت کنیم.
مغز انسان قابلیت های خارق العاده ای دارد، به طور که از آن به “پیچیده ترین رایانه جهان” یاد می کنند.
جالب است بدانید کار یک ثانیه ای مغز انسان برابر است با صد سال کار یک سوپر کامپیوتر که می تواند ۴ میلیون محاسبه در ثانیه انجام دهد.
با این تعاریف نابغه کسی است که تنها از ۱۵ درصد ظرفیت مغز خود استفاده می کند، چنان چه ما تنها از نیمی از ظرفیت مغز خود استفاده کنیم می توانیم در چندین رشته ی دانشگاهی دکترا بگیریم و به چند زبان زنده ی دنیا مسلط شویم.
می توان گفت دلیل اصلی عدم بهره گیری درست از ظرفیت مغزی، انسان هایی دور و بر ما هستند، کسانی که با سخن گفتن از ناتوانی ها و کمبود ها ، خلاقیت و امید را از ما می گیرند.
دراین جلسه تلاش می کنیم، ضمن آشنایی با مغز راه های بهتر استفاده کردن از این ذخیره ی فوق العاده و عظیم خدادادی را بیاموزیم.

ضمیر-ناخودآگاه (۱)
مغز انسان به دو صورت تقسیم بندی می شود:
۱)تقسیم به نیم کره ی چپ و راست:

با توجه به عدم ارتباط بحث با این موضوع، تنها به گفتن این جمله بسنده می کنیم که نیم کره ی چپ کارهای تحلیلی ، و قیاسی حرف زدن را بر عهده دارد و نیم کرهی راست با تجسم فضایی ، قوه تحلیل و هنر ارتباط دارد.
۲)تقسیم به نیم کره ی بالا و پایین:

فرامین فعالیت های ارادی در نیمه بالای مغز و در ضمیر خود آگاه ، و فرامین امور غیر ارادی در نیمه پایین مغز و در ضمیر ناخود آگاه صورت می پذیرد.
کارهای ارادی مثل زمانی که خودمان را باد می زنیم، رانندگی می کنیم، آشپزی می کنیم ف راه می رویم و تصمیم می گیریم. این اعمال مربوط به بخش خودآگاه ذهن است که شاما نمیه بالای مغز است.
کارهای غیر ارادی مثل ضربان قلب ، هضم غذا ، عمل جریان خون ، این قبیل اعمال مربوط به نیمه پایین مغز است و نمی توان در آن دخل و تصرف کرد و این همان ناخود آگاه ذهن است.
اما براستی چه تفاوتی بین خودآگاه و ناخودآگاه ذهن است؟
در قران با توجه به آیه ۳۱ سوره بقره و آیه ۵۳ سوره اسرا در میابیم ، ضمیر ناخودآگاه انسان همه کلمات را به دقت خارق العاده ای شناخته و به محض شنیدن یک واژه معنی دار ، جه مثبت و چه منفی ، ان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و با تکرار مکرر ، آن را بزرگ می کند وما تازه به این موضوع رسیده ایم که دین چه گفته؟ و منظور از ایات الهی چیست؟ و این که چرا در اسلام تاکید بر تکرار اذکار گشته؟ برای مثال چرا در روز دوشنبه ۱۰۰ بار یا قاضی الحاجات می گوییم؟

ضمیر-ناخودآگاه
تمام این رموز در قران کریم و بیانات رسول اکرم و امامان و دین اسلام موجود است ، در حالی که دانشمندان در دانشگاه هاروارد و استنفورد ، تازه به این نتیجه رسیده اند که رمز موفقیت در تکرار است، امروزه دانشمندان معتقدند که نبوغ اکتسابی است و ۹۵ درصد از انسان ها می توانند در یک زمینه نابغه شده و به نبوغ برسند، و کلید دستیابی به آن فقط و فقط در سایه تکرار است.
جا دارد برای تکمیل بحث مربوط به مغز ، چهار قانون کلیدی مغز را بیان کنیم:
قانون ۱)

هر عملی به صورت عادت و تکرار در آید کنترل عصبی آن عمل از بالای مغز یعنی ضمیر خودآگاه به پایین یعنی ضمیر ناخودآگاه می رود. به عبارت دیگر با تکرار یک عمل ارادی ، آن عمل تبدیل به یک عمل غیر ارادی می شود مثل تایپ کردن …..
قانون۲)

هر پیامی که به مغز خطور می کند یا گفته می شود در ضمیر ناخودآگاه تاثیر می گذاردو چنان چه تکرار شود ، اثر آن چندین برابر خواهد بود. روزانه ۵ هزار اندیشه از مغز ما عبور می کند و متاسفانه اکثر این اندیشه ها منفی است.
بنابراینباید بسیار مراقب واژه هایی که به کار می بریم ، موسیقی هایی که گوش می دهیم ، حرف های اطرافیانمان و.. باشیم، چرا که همه ی واژه ها از نظر ناخودآگاه بار معنایی مثبت یا منفی دارند.
مثلا وقتی می گوییم من بدبختم ، ضمیر ناخود آگاه این ورودی را پذیرفته و تکرار می کند.
قانون ۳)

گاهی ضمبر ناخود اگاه در زمینه ای باهم در تعارض قرار می گیرند مثل زمانی که می خواهید از پلی معلق عبور کنید. ناخوداگاه به شما می گوید نرو ، دست و پا چلفتی و خدآگاه و خوداگاه می گوید برو
قانون۴)

هرگاه ضمیر ناخودآگاه و خود آگاه در انجام امری با هم به توافق برسند توانشان در هم ضرب می شود و توانایی فرد در انجام یک رفتار چندین برابر می شود.

 

تحول در زندگی (جلسه هفتم)

سعی و تلاش( موفقیت جلسه ششم )

تصویر سازی ذهنی(موفقیت جلسه پنجم)

عدم نگرانی (موفقیت جلسه چهارم)

عدم حساسیت (موفقیت جلسه سوم)

تکرار عبارات تاکیدی (موفقیت جلسه دوم)

جملات منفی(موفقیت جلسه اول)

http://aghayedana.ir/wp-content/uploads/2016/07/1.jpg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 13 =